Masz pytanie?

Jeśli chcesz znaleźć odpowiedni apartament dla siebie lub zapytać o inną informację zawartą na naszej stronie, zapraszamy do wypełenienia formularza poniżej:

Strona główna Atrakcje Sport i Rekreacja Parki i Kopce Błonia Krakowskie
SZUKAJ  
slider.jpgslider1.jpgslider2.jpg
  • Znajdź wolny obiekt
  • ZAPYTANIE

Błonia Krakowskie

Kategoria: Parki i Kopce (Sport i Rekreacja)

N 50° 3' 35.1238   |   N 19° 54' 37.9483
 

Opis

Błonia Krakowskie

 


To jedno z najpopularniejszych miejsc w Krakowie. Krakowskie Błonia to ogromna trawiasta przestrzeń niemal w środku miasta o powierzchni około 48 ha, ciągnąca się od Zwierzyńca i Salwatora w stronę Łobzowa. Na dzień dzisiejszy w kształcie zbliżonym do trójkąta tworzy piękny rezerwat zieleni, tzw. park łąkowy. Pierwotnie teren Błoń krakowskich był znacznie większy, ale z czasem ich północna część zmieniła swój charakter i utworzono na niej park imienia dr Henryka Jordana, jednak nadal pozostaje łącznikiem pomiędzy dzielnicą o charakterze willowym, wypoczynkowym a ścisłym centrum Krakowa.

 

 

Teren ma wieloletnią historię

 

 

Kiedyś teren ten zajmowały bagna ( na wysepki wśród bagien wywożono z miasta w latach epidemii oczekujących na śmierć), gdyż przepływająca rzeka wylewała, co roku tworząc mokradła, ale po uregulowaniu Rudawy w 1907-1912, tereny te zostały całkowicie osuszone. Do historii błoń wpisał się również fakt wypasu krów nadany podkrakowskim wsiom. W związku z tym, że jest to jedyne oficjalne miejskie pastwisko, można dzisiaj być świadkiem wypasu owiec. Dawniej Błonia krakowskie pełniły funkcje militarne, odbywała się na nich parada wojsk Księstwa Warszawskiego, wielka defilada wojskowa w 250 rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem. W 1910 roku przybysze ze wszystkich zaborów tłumnie świecili na tym polu 500 lecie zwycięstwa polskiego oręża pod Grunwaldem.

 

W XIV wieku teren należał do zakonnic Norbertanek. Wymieniły on rozległy obszar na kamienicę w sercu Krakowa. Później kamienica spłonęła, ale zakonnice nie odzyskały łąki. Nazwa pojawiła się po raz pierwszy w XV wieku. Początkowo obszar był podmokły, ale później osuszono go i zaczęto pasać na nich bydło, później teren przekazano teren wojsku austriackiemu jako miejsce ćwiczeń, musztry i parad. Do lat 80. XIX wieku Błonia były zaniedbane i sprawiały złe wrażenie – obszar porastały rośliny, nie była to jednak roślinność w żaden sposób wypielęgnowana.

 

 

 

Błonia dzisiaj

 

 

Współczesne Błonia w Krakowie pełnią funkcję reprezentacyjno - wypoczynkową. Są miejscem często imponującym ilością uczestników biorących udział w licznych festiwalach, koncertach, kiermaszach, targach, artystycznych pokazach plenerowych, imprezach sportowych, itp. Odbywają się tu również okolicznościowe pokazy wojskowe, parady lotnicze i balonowe. W tym miejscu po raz pierwszy wzniósł się samolot na krakowskie niebo. Błonia w Krakowie są idealnym miejscem rodzinnych spacerów, dla biegaczy, rolkarzy czy właścicieli czworonogów. W okresie zimowym przy alei 3 Maja otwierane jest dodatkowo sztuczne lodowisko. 

Niczego nie można na nich budować, chociaż kiedyś istniał plan zabudowania tego miejsca – między innymi Niemcy podczas II wojny światowej mieli zamiar zabudowania Błoni i zburzenia Kopca Kościuszki.  

 

Nie tak dawne spotkania z papieżem Janem Pawłem II gromadziły za każdym razem wielomilionowe rzesze wiernych. Pierwsza msza papieska odbyła się na Błoniach w 1978 roku. Z krakowskimi Błoniami wiążą się początki polskiego sportu, rozgrywane były na nich pierwsze mecze piłkarskie a także wyścigi konne. Na przeciwległych końcach mieszczą się niedawno odremontowane obiekty najstarszych krakowskich drużyn: "Wisły" i "Cracovii". Kraków swoją strefę kibica podczas uroczystości sportowych ma często na Błoniach. Swój finał ma tu kolarski Tour de Pologne.

 

Na skraju Błoń krakowskich, przy alejach Mickiewicza znajduje się Nowy Gmach Muzeum Narodowego, mieszczący galerię sztuki polskiej XX wieku, wraz z kolekcją militariów a także sale ekspozycji okazjonalnych. Będąc na terenach zielonych Błoń można dostrzec nie tylko Stare Miasto, ale także kopiec Kościuszki. Krakowskie Błonia są jedną z największych i unikalnych tego typu łąk w Europie, zlokalizowanych tak blisko ścisłego centrum Starego Miasta. Błonia w Krakowie są wpisane do rejestru zabytków Krakowa i podlegają ochronie w tym: całkowitemu zakazowi ich zabudowy.

 

"...gdyby kopiec Kościuszki trochę dymił, a na Błoniach było trochę więcej wody niż w Rudawie, Neapol nie mógłby iść w porównanie z Krakowem, w którym warunki życia są wprost przednie." - H. Sienkiewicz w liście do Kazimierza Morawskiego.

Kontakt

Adres: ul.: Focha, Aleja 3 Maja, Piastowska

Mapa