Masz pytanie?

Jeśli chcesz znaleźć odpowiedni apartament dla siebie lub zapytać o inną informację zawartą na naszej stronie, zapraszamy do wypełenienia formularza poniżej:

Strona główna Atrakcje Sport i Rekreacja Parki i Kopce Kopiec Kościuszki w Krakowie
SZUKAJ  
slider.jpgslider1.jpgslider2.jpg
  • Znajdź wolny obiekt
  • ZAPYTANIE

Kopiec Kościuszki w Krakowie

Kategoria: Parki i Kopce (Sport i Rekreacja)

N 50° 3' 17.7844   |   N 19° 53' 35.6089
 

Opis

 

 

Kopiec Tadeusza Kościuszki w Krakowie.

 

 

To jeden z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych kopców w Krakowie. Zlokalizowany jest niedaleko Starego Miasta, na Zwierzyńcu, w bliskiej odległości od Błoń Krakowskich. Wzniesiony na 34 metry wysokości stożek, przez obywateli Wolnego Miasta w 1823 roku. Usypany został ku czci Tadeusza Kościuszki, który jako bohater narodowy pochowany został w podziemiach katedry wawelskiej w 1818 roku. Ziemia z której usypano kopiec pochodzi z pól bitewnych Tadeusza Kościuszki: Racławic, Szczekocin, Dubienki, Maciejowic. Uroczysta inauguracja sypania kopca zgromadziła przybyszów ze wszystkich trzech zaborów. Jednym z uczestników tego wydarzenia był znakomity duński rzeźbiarz Bertel Thorvaldsen.

 

Kamienna podstawa kopca Kościuszki zawiera kolumnę z piaskowca, która zawiera m.in : "wywód słowny" założenia kopca, listę osób które brały udział w tworzeniu mogiły, wizerunki Kościuszki, broń z czasów insurekcji, skrzynie z ziemią racławicką, kule armatnie. Podczas wojennej niewoli, kopiec Kościuszki był miejscem polskich pielgrzymek ze wszystkich zaborów, dodając otuchy, nadziei i wiary w odzyskanie wolności.

 

 

Kopiec z widokiem na miasto.

 

 

Niezwykły widok jaki roztacza się z wierzchołka kopca Kościuszki, to panorama na Stare Miasto, Błonia Krakowskie, Zamek Królewski, czy kominy elektrociepłowni w Łęgu. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych podziwiać można Tatry. Również nocą widok z kopca Kościuszki jest dużą atrakcją. Kopiec zyskał instalację oświetleniową ścieżek oraz iluminację stożka. Na szczycie kopca znajduje się pomnik Kościuszki. Kopiec Kościuszki otaczają odremontowane fortyfikacje. W jednej z nich przy Alei Waszyngtona 1, w Forcie nr. 2 "Kościuszko", Bastion V, znajduje się wystawa poświęcona życiu T. Kościuszki, tradycji kościuszkowskich, etapów budowy kopca, wystawa figur woskowych. W miejscu gdzie organizowana jest wystawa można zakupić pamiątki m.in: wydawnictwa o kopcu, pocztówki... U podnóża kopca Kościuszki, na wzgórzu św Bronisławy znajduje się kaplica, której jest patronką.

 

 

Dojazd.

 

 

Kopiec Kościuszki ma bardzo dobre połączenie z centrum Krakowa. Również spacer od Salwatora aleją Jerzego Waszyngtona nie nastręcza trudności. Po drodze mieszczą się Kościół Najświętszego Salwatora i cmentarz na Salwatorze. Do kopca Kościuszki można także dojść pieszo od strony ulicy Królowej Jadwigi.

Galeria

Mapa