Masz pytanie?

Jeśli chcesz znaleźć odpowiedni apartament dla siebie lub zapytać o inną informację zawartą na naszej stronie, zapraszamy do wypełenienia formularza poniżej:

Strona główna Atrakcje Sport i Rekreacja Parki i Kopce Kopiec Wandy w Krakowie
SZUKAJ  
slider.jpgslider1.jpgslider2.jpg
  • Znajdź wolny obiekt
  • ZAPYTANIE

Kopiec Wandy w Krakowie

Kategoria: Parki i Kopce (Sport i Rekreacja)

N 50° 4' 12.8082   |   N 20° 4' 5.0639
 

Opis

Kopiec Wandy

 

 

położony jest w Krakowie, przy ulicy Ujastek Mogilski, w dzielnicy Nowa Huta. Jest to najmniejszy krakowski kopiec. Nie jest znana dokładna data powstania kopca Wandy, najprawdopodobniej był to VII - VIII wieku. Według legendy kopiec jest mogiłą, powstałą na cześć Wandy - córki Kraka (założyciela miasta), której ciało wyłowiono z nurtu Wisły, nieopodal tego miejsca. "Legenda o Wandzie, co nie chciała Niemca" - według tej legendy, Wanda odrzuciła rękę niemieckiego władcy Rydygiera i rzuciła się do Wisły, by uchronić poddanych przed najazdem niemieckim.

 

Na szczycie tego 14 metrowego kopca znajduje się marmurowy pomnik projektu Jana Matejki z napisem "Wanda" i ozdobiony kądzielą skrzyżowaną z mieczem. Mimo, że kopiec Wandy znajduje się najdalej od ścisłego centrum Krakowa, i cieszy się mniejszą popularnością od pozostałych kopców, warto odwiedzić to miejsce.

Mapa