Masz pytanie?

Jeśli chcesz znaleźć odpowiedni apartament dla siebie lub zapytać o inną informację zawartą na naszej stronie, zapraszamy do wypełenienia formularza poniżej:

Strona główna Atrakcje Komunikacja Dworzec Dworzec Główny w Krakowie
SZUKAJ  
slider.jpgslider1.jpgslider2.jpg
  • Znajdź wolny obiekt
  • ZAPYTANIE

Dworzec Główny w Krakowie

Kategoria: Dworzec (Komunikacja)

N 54° 31' 33.461   |   N 15° 15' 18.4273
 

Opis

Dworzec Główny w Krakowie

 

 

Wzniesiony został na przełomie 1844-1847 roku. Jest to najstarszy i chyba najbardziej reprezentacyjny dworzec kolejowy w Krakowie. Architektura dworca głównego nawiązuje do stylu pałacowego, przez co jest to jeden z ciekawszych tego typu obiektów w Europie środkowej. Posiada halę żelazną, co na tamte czasy było rozwiązaniem mało spotykanym. Z biegiem lat dworzec główny w Krakowie modernizowano i powiększano. W 1894 roku uzyskał obecną postać, nawiązującą do architektury cesarskiego Wiednia. Przed budynkiem dworca głównego znajduje się plac Kolejowy.

 

Na przełomie 1896-1898 zbudowany został wiadukt, biegnący nad ulicą Lubicz. W budynku dworca głównego mieszczą się kasy biletowe, przechowalnie bagażu, poczekalnia i punkty usługowo-handlowe. Dworzec Główny w Krakowie obsługuje różnego typu pociągi pasażerskie. Budynek Dworca Głównego wpisany jest na mapie Krakowskiego Szlaku Techniki. Nowe perony dworca głównego posiadają zadaszenie, które pełni równocześnie rolę parkingu dla samochodów osobowych i postój taksówek. Na górną płytę parkingu prowadzą windy.

Mapa