Masz pytanie?

Jeśli chcesz znaleźć odpowiedni apartament dla siebie lub zapytać o inną informację zawartą na naszej stronie, zapraszamy do wypełenienia formularza poniżej:

Strona główna Atrakcje Sport i Rekreacja Parki i Kopce Park Bednarskiego w Krakowie
SZUKAJ  
slider.jpgslider1.jpgslider2.jpg
  • Znajdź wolny obiekt
  • ZAPYTANIE

Park Bednarskiego w Krakowie

Kategoria: Parki i Kopce (Sport i Rekreacja)    |    Dzielnica: Podgórze

N 50° 2' 30.4084   |   N 19° 56' 53.1514
 

Opis

 

 

Park Bednarskiego w Krakowie.

 

 

Park im. Wojciecha Bednarskiego w Krakowie to zielone płuca zabytkowej stolicy Małopolski.  Jest to park miejski mający nieocenioną wartość krajobrazowo-historyczną. Założono go u schyłku XIX wieku. Ulokowany jest na prawym brzegu Krakowa, na zboczach zrębu Bramy Krakowskiej, w dzielnicy o nazwie Podgórze. Park dzieli się na dwie części: jedna ma charakter neoklasyczny, a druga modernistyczny. Kiedyś w tym miejscu był kamieniołom, a później założono park. Inicjatorem stworzenia parku był Wojciech Bednarski, nauczyciel, dyrektor szkoły oraz znany działacz społeczny. W parku znajdowały się w przeszłości pomniki Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki oraz Adama Mickiewicza. Początkowo w parku organizowano zabawy sportowe dla dzieci i młodzieży. Towarzystwo Gimnastyczne Sokół również lubiło organizować spotkania w tym miejscu.

 

Przed II wojną światową w parku ulokowano popiersie Bednarskiego, a w czasie wojny dodano drzewa iglaste. W latach 60. XX wieku w parku wybudowano szerokie schody, zlikwidowano zabytkowe ławki odlewane z żeliwa oraz dwie studnie. Ta ostatnia decyzja zmieniła charakter założenia parkowego. Mimo wszystko park trwa, zachwyca i wabi mieszkańców Krakowa oraz turystów – w letnie dni przeżywa oblężenie setek gości.

 

 

Bogactwo parku, czyli rośliny i zwierzęta.

 

 

Park obfituje w rośliny i zwierzęta. Można podziwiać sto gatunków drzew i krzewów, między innymi sosny, klony, brzozy, jesiony, kasztanowce, buki i graby. Do rzadkich gatunków należą tulipanowiec amerykański, bożodrzew gruczołowaty oraz orzech czarny. W parku obecne są ptaki, wiewiórki, zające. Oglądanie wiewiórek łupiących orzechy jest ulubioną rozrywką dzieciaków. Nie brakuje tutaj jeży, zdarzają się kuny. Zaobserwowano stanowiska lęgowe głuszców. Bogactwo przyrody oszałamia, ale dzięki niemu wiele osób poznaje walory przyrody.

 

 

Walory parku i jego nastrój.

 

 

Malownicze położenie oraz bogactwo fauny czynią ten park znakomitym miejscem dla osób w różnym wieku. Mieszkańcy nazywają go potocznie Szkołą Twardowskiego, ponieważ w tym miejscu miał mieszkać słynny czarodziej. Podobno tutaj przeprowadzał czarnoksięskie eksperymenty oraz uczył alchemii oraz zajmował się wszelkimi tajemniczymi praktykami. Dzisiaj park jest miejscem spacerów oraz relaksu dla wielu osób. Park ma aż 8,5 hektara powierzchni, a urokliwe aleje tego miejsca zachęcają do przechadzek – przed palącym słońcem można schronić się w cienistej alejce.

 

Rodzice z dziećmi miło spędzą tutaj czas, ponieważ urządzono tutaj plac zabaw dla dzieci – wyposażenie kosztowało 300 tysięcy złotych, ale efekt jest niezwykły. Nigdy wcześniej nie można było bawić się w tak luksusowych warunkach, jak obecnie. W parku można jeździć na rowerach, rolkach, wrotkach lub poczytać książkę na jednej z ławek. Z niewielkiego pagórka obejrzeć można panoramę parku, podziwiać kościół świętego Józefa oraz dzwonnicę mającą zabytkowy charakter. Na 2017 rok planowana jest rewitalizacja parku – odnowienie zielonych płuc miasta potrwa około trzech lat.  

Mapa